Czy można usunąć adres zameldowania pracownika w PUE ZUS?
Niektórzy pracownicy chcieliby usunąć swój adres zameldowania z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. W praktyce jednak nie jest to możliwe, ponieważ zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych musi zawierać ten adres i stanowi on jedną z podstawowych informacji wymaganych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Obowiązek podania adresu zameldowania w zgłoszeniu do ZUS

Zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń społecznych wymaga podania adresu zameldowania na stałe miejsce pobytu. Przepis jasno wskazuje, że dane te muszą znaleźć się w formularzach rejestracyjnych.
Zgodnie z art. 36 ust. 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych:
"Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych musi zawierać imię i nazwisko, numer PESEL, adres zameldowania na stałe miejsce pobytu, datę urodzenia, obywatelstwo oraz inne dane niezbędne do identyfikacji ubezpieczonego."
Nie jest więc dopuszczalne zgłoszenie pracownika bez podania jego adresu zameldowania.
Czy można zmienić lub usunąć adres zameldowania w PUE ZUS?
Czy można usunąć adres zameldowania pracownika w PUE ZUS? - zmiana danych zgłoszonych do ZUS jest możliwa, ale wyłącznie w określonych przypadkach. Jak wskazuje art. 36 ust. 13 tej samej ustawy:
"Zmiana danych podanych w zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych jest dopuszczalna w przypadku zaistnienia zmian w tych danych, stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych."
Oznacza to, że adres zameldowania można zmienić, jeśli uległ on zmianie, ale nie można go całkowicie usunąć z systemu PUE ZUS.
Czy pracownik może podać inny adres do korespondencji?
Pracownik, który nie chce, aby korespondencja z ZUS była kierowana na adres zameldowania, może wskazać adres do doręczeń. Regulują to przepisy art. 40 ust. 2 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, które określają, że:
"Na koncie ubezpieczonego ewidencjonuje się dane podane w zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych, a także adres zamieszkania lub adres do korespondencji, jeśli został wskazany."
W praktyce oznacza to, że pracownik nie może usunąć adresu zameldowania z PUE ZUS, ale może podać inny adres, na który będą kierowane pisma z ZUS.
Co zrobić, jeśli pracownik nie chce ujawniać adresu zameldowania?
Jeśli pracownik nie chce, aby jego adres zameldowania znajdował się w systemie, może podjąć następujące działania:
Zgłosić nowy adres zameldowania – jeśli pracownik zmieni adres zameldowania w urzędzie gminy, nowy adres powinien zostać zgłoszony do ZUS przez pracodawcę.
Wskazać adres do korespondencji – ZUS umożliwia podanie innego adresu do doręczeń, co oznacza, że pracownik nie musi odbierać korespondencji na adres zameldowania.
W szczególnych sytuacjach wnioskować o ograniczenie dostępu do danych – jeżeli ujawnienie adresu mogłoby narazić pracownika na niebezpieczeństwo, można złożyć wniosek do ZUS o ograniczenie dostępu do niektórych danych osobowych.
Czy można usunąć adres zameldowania pracownika w PUE ZUS? - [odsumowanie
Adres zameldowania jest obowiązkowym elementem zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i nie można go usunąć z systemu PUE ZUS. Pracownik może natomiast zmienić adres zameldowania, jeśli rzeczywiście uległ on zmianie, a także podać adres do korespondencji, na który będą kierowane pisma. Zmiana adresu możliwa jest jedynie w określonych sytuacjach, ale całkowite usunięcie tej informacji z systemu nie jest dopuszczalne zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Comments